

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 20 % |
| Height - Seated (Max) | 1.2 mm |
| Length | 4 mm |
| Width | 3.9878 mm |
| Termination | SMD/SMT |
| Max Operating Temperature | 125 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Composition(Kit Type) | Wirewound |
| Height | 1.2 mm |
| Packaging | Reel |
| Depth | 4.2 mm |
| Halogen Free | Halogen Free |
| Lead Free | Lead Free |
| Radiation Hardening | No |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2.8 mm |
| REACH SVHC | Unknown |
| Self Resonant Frequency | 45 MHz |
| Current Rating | 1.2 A |
| DC Resistance (DCR) | 95 mΩ |
| Test Frequency | 100 kHz |
| Shielding | Shielded |
| Inductance | 4.7 µH |
| Core Material | Ferrite |
| RMS Current (Irms) | 1.5 A |
| inductance tolerance | 20 % |
| Max DC Current | 1.2 A |
| Saturation Current | 1.2 A |
| Schedule B | 8504500000 |
| Max Saturation Current | 1.2 A |
| Max Temperature Rise Current | 1.5 A |
| Temperature Rise Current | 1.57 A |
| Max Length | 4.2 mm |
| Max Width | 4.2 mm |
| Min Length | 3.8 mm |
| Min Width | 3.8 mm |
| Type | Wirewound |
Stock: 952
Distributors
pcbx
Unit Price$0.10445
Ext.Price$0.10445
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.10445 | $0.10445 |
| 10 | $0.09292 | $0.92920 |
| 50 | $0.08266 | $4.13300 |
| 100 | $0.07285 | $7.28500 |
| 500 | $0.06421 | $32.10500 |
| 1000 | $0.05936 | $59.36000 |
| 3000 | $0.05488 | $164.64000 |
